24.11.2015 admin

На сьогоднішній день однією з невідкладних цілей, що стоїть перед державою, є суттєве збільшення частки альтернативних та відновлюваних джерел отримання електричної енергії з метою збільшення енергетичної незалежності та збереження навколишнього природного середовища. Крім того, згідно Національного плану дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року, розробленого з врахуванням Директиви №2009/28/ЄС та Рішення Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства И/2012/04/МС-ЕпС від 18.10.2012 року, Україна, з метою прискорення євроінтеграційних процесів, взяла на себе зобов’язання до 2020 року довести до рівня не меншого 11% у структурі загального кінцевого енергоспоживання частку енергоносіїв, вироблених з відновлюваних джерел енергії .

Читати далі...
08.10.2015 admin

Використання пелет в енергетичному секторі України допоможе підвищити рівень енергонезалежності країни.

Як подолати енергетичну кризу в Україні? На це питання сьогодні шукають відповідь все - уряд країни, профільні міністерства, представники енергоринку. Відповідь на це питання хочуть почути і прості українські громадяни, особливо враховуючи, що все частіше з'являються в ЗМІ повідомлення про можливий енергетичний колапс вже цієї зими. На даний момент через брак коштів на купівлю природного газу та постачання вугілля із зони бойових дій на сході країни вже зупинено кілька ТЕЦ. Насправді вихід зі сформованої ситуації давно існує. Ось тільки не всі хочуть рухатися в правильному, енергонезалежному напрямку, розвиваючи теплову генерацію за рахунок місцевих, більш доступних і дешевих поновлюваних енергоресурсів.

Володіючи величезним потенціалом біомаси, Україна сьогодні на свої енергетичні потреби використовує, в кращому випадку, всього лише його десяту частину. Це переважно деревна біомаса у вигляді дров, тріски, пелет або брикетів. 

Світовий ринок деревних пелет.

Перш ніж аналізувати український пелетний ринок, розглянемо, як розвивається цей сектор відновлюваної енергетики в світі. Однією з провідних технологій сучасного біоенергетичного сектора світової економіки є використання деревних пелет (або паливних гранул). 

Деревні пелети являють собою циліндричні гранули стандартного розміру: 1-3 см завдовжки і діаметром 6 (побутова) і 8 мм (промислова). Звідси і подвійну назву одержуваного продукту - пелети, або паливні гранули. Пелети відрізняються від звичайної деревини низькою вологістю (8 - 12%, в той час як природна вологість сирих дров - 50-60%) і більшою у порівнянні з дровами щільністю (більш ніж у півтора рази). Ці якості забезпечують високу теплотворну здатність деревних пелет в порівнянні з тією ж тріскою або дровами.

У міру розвитку світової економіки зростає світове енергоспоживання. Досить високий на міжнародному рівні і попит на деревні гранули в якості нового енергетичної сировини. У 2013-му численні компанії інвестували значні кошти  у створення заводів з виробництва деревних пелет, завдяки чому в цьому ж році світове виробництво пелет досягло 23,6 млн. т. У 2014 р. зростання глобальних обсягів виробництва деревних пелет тривав і досяг приблизно 25.5 млн. т.

Оцінки світового споживання деревних пелет варіюються, але в нинішньому році, на думку західних експертів, світовий ринок пелет складе 22-25 млн. т. на рік. Згідно з прогнозами, цей показник до 2020 р. зросте до 50 - 80 млн. т.

Постійно зростає і обсяг світової торгівлі пелетами,  який, наприклад, в 2013 р. . близько 50% від загального виробництва - 12,0 млн. т. на суму $ 2,4 млрд. Цей фактор пояснюється нестачею власних ресурсів деревини для задоволення зростаючого попиту в багатьох країнах-споживачах. Протягом першої половини 2014 вартість і обсяг світової торгівлі деревних гранул зросли на 18 і 12% відповідно в порівнянні з тим же періодом 2013 р. Близько половини світової торгівлі деревними пелетами в даний час припадає на внутрішній ринок Європейського Союзу, на якому в якості постачальників лідирують Німеччина, Австрія та Латвія. Найбільшими імпортерами деревних пелет є Великобританія, Бельгія, Нідерланди і Данія


Читати далі...
23.09.2015 admin

Постановка проблеми. Активне впровадження альтернативних та відновлювальних джерел енергії і відповідне збільшення їх частки в загальному енергетичному балансі є важливим фактором підвищення рівня енергетичної безпеки держави. Одним з найбільш перспективних напрямків розвитку таких джерел є мала гідроенергетика. Кількість функціонуючих малих гідроелектростанцій за останні 25 років збільшилась з 49 до 98 об’єктів [1, с. 4; 4, с. 14], і, враховуючи значну потребу в збільшенні виробництва електроенергії, а також інвестиційну привабливість даної галузі, кількість діючих об’єктів малої гідроенергетики в перспективі зростатиме. Беручи до уваги подібні прогнози, необхідно якомога повно враховувати всі фактори та наслідки процесів будівництва, відновлення та функціонування таких об’єктів.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми екологічної безпеки, в тому числі на об’єктах малої гідроенергетики, досліджувались в працях багатьох вітчизняних та закордонних науковців: Т. Басюк, Л. Бенеджама, П. Васька, Ю. Ландау, Л. Михайлова, О. Нікіторовича, Є. Обухова, С. Погосяна, М. Сиротюк, Т. Стичаковської, М. Чорного, А. Чупіса, Л. Ельпінера, А. Яцика, та ін. В той же час необхідність розробки та впровадження програмного підходу до забезпечення екологічної безпеки функціонування малих гідроелектростанцій зумовлює потребу більш детального дослідження даної проблеми.

Постановка завдання. Метою даної статті є проведення аналізу та дослідження проблем забезпечення екологічної безпеки при будівництві та функціонуванні об’єктів малої гідроенергетики на регіональному рівні.

Виклад основного матеріалу дослідження. Діяльність малих гідроелектростанцій напряму пов’язана з безпосереднім використанням енергетичного потенціалу малих річок та впливом на стан навколишнього природного середовища, процес функціонування об’єктів малої гідроенергетики і розширення їх регіональних мереж повинен максимально враховувати необхідність повного забезпечення вимог екологічної безпеки та є одним з найважливіших умов розвитку даної галузі та регіонального розвитку в цілому. 

Читати далі...
22.09.2015 admin


25 серпня набули чинності фіксовані мінімальні розміри "зелених" тарифів на електроенергію для приватних домогосподарств. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

Відповідно до вимог статті 171 Закону України "Про електроенергетику" визначено новий механізм формування і розрахунку "зелених" тарифів на електричну енергію для приватних домогосподарств.

"Постанова встановлює фіксовані мінімальні розміри" зелених "тарифів на електричну енергію, вироблену з енергії вітру об'єктами електроенергетики приватних домогосподарств, і енергії сонячного випромінювання, вироблену об'єктами електроенергетики, які вмонтовані на дахах і фасадах приватних домогосподарств (будинків, будівель і споруд), встановлена потужність яких не перевищує 30 кВт ", - йдеться в повідомленні.
Читати далі...
22.09.2015 admin

Одними з найбільших боржників перед бюджетом України є держпідприємства НАЕК “Енергоатом” та ПАТ “Укргазвидобування”. Про це повідомили в Міністерстві фінансів України, пише РБК-Україна. Поточний борг даних держкомпаній, як уточнили в Державній фіскальної службі, становить 4,3 млрд грн зі сплати частини чистого прибутку і 3,8 млрд грн ренти відповідно. 

Крім того, згідно фінзвіту “Енергоатому”, на 30 червня обсяг відстрочених податкових зобов’язань становить 24,7 млрд грн. 

Що стосується неплатежів в “Укргазвидобуванню”, то в цій ситуації, як вважають у ДФС, є об’єктивні причини. “Компанія видобула газ, передала його НАК” Нафтогаз України “, ті його ще не реалізували, а заплатити” Укргазвидобуванню “необхідно ренту вже по факту видобутку”, – пояснило джерело видання в центральному апараті ДФС. 

Нагадаємо, раніше в серпні прем’єр-міністр Арсеній Яценюк доручив провести перевірку найбільших держкомпаній на відмивання коштів.


Читати далі...
10.09.2015 admin

Читачі та дописувачі нашої Інтернет сторінки «Зелене світло – зеленій енергетиці» неодноразово зверталися за роз’ясненнями нашої постійної рубрики «Вороги зеленої енергетики».

Для читачів хочу повідомити , що вищезазначені публікації ставлять за мету  довести широкому загалу користувачів нашої Інтернет сторінки , з однієї сторони – стан та перспективи розвитку зеленої енергетики в Україні, досвід та досягнення її в країнах Європейського Союзу та показати нікчемність суджень опонентів зеленої енергетики таких як Василюк Олексій, Коцаба Руслан, Павелко Анатолій, Іван Маківничук, Тестов Павло. Всі вони стали героями   рубрики «Вороги зеленої енергетики».

На протязі останніх років вони проводять необґрунтоване поливання брудом переплетене гучними пустопорожніми заявами-обвинуваченнями, щодо будівництва та експлуатації малих ГЕС. В їх судженнях відсутні аналітичні матеріали щодо енергетичної безпеки України, європейські досвід та досягнення відновлювальної енергетики.

Розвиток альтернативної енергетики — це зобов’язання України перед європейським енергетичним співтовариством, які також зазначені в Угоді про асоціацію з ЄС. 

Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року досягти рівня 11% енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії.

Гіркі реалії сьогодення  свідчать, що боротьба України за енергетичну свободу проти Россійської Федерації поглибила залежність України від північного сусіда. Зокрема, це призвело до того, що Київ купує в РФ не лише газ, а й вугілля та електроенергію.Читати далі...
20.08.2015 admin


Усі дії українського уряду, які були спрямовані на подолання енергозалежності від Росії, не дали своїх результатів. Замість свободи в енергетичному плані, Київ тепер купує у РФ, окрім природного газу, вугілля та електроенергію.

Боротьба України за енергетичну свободу проти Російської Федерації лише поглибила залежність країни від північного сусіда. Зокрема, це призвело до того, що Київ купує в РФ не лише газ, а й вугілля та електроенергію. Таку думку висловив експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук, передає «Аналітична служба новин».

 У минулому році нам просто пощастило з опалювальним сезоном. Була тепла зима, були запаси вугілля попередніх років. Крім того, МВФ виділив нам грошей, з яких ми виплатили борг «Газпрому» в розмірі 3 млрд. 200 млн., а також 1 млрд. 700 млн. дол. за облігаціями. Зараз же у нас грошей немає, а запаси майже в два рази менше. Нам потрібно закуповувати і газ, і вугілля, і оплачувати електроенергію», — сказав він.

У 2014 році ми закачали практично 17,5 млрд куб. м газу. Зараз якщо нам вдасться закачати 15-16 млрд куб. м, але буде холодна зима і пікове споживання, то у нас будуть проблеми з тиском. А не у всіх в приватному секторі є котли, які можуть працювати при мінімальному тиску газу», — зазначив пан Корольчук.


Читати далі...
16.07.2015 admin

Розвиток альтернативної енергетики — це зобов’язання України перед європейським енергетичним співтовариством, які також зазначені в Угоді про асоціацію з ЄС. 

Директивою встановлюються обов’язкові національні цілі в галузі відновлюваної енергетики в першу чергу для того, щоб надати певні гарантії інвесторам і заохотити до розвитку новітніх технологій та інновацій у цій сфері. Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року досягти рівня 11% енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії.

Для виконання взятих зобов’язань перед Європейський Союзом Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел», які підписав Президент Петро Порошенко 14.07.2015 р.

Законом запроваджуються механізми стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.

Зокрема, уточнюється обов’язок оптового ринку електричної енергії України щодо купівлі у суб’єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, та здійснення повної оплати вартості електричної енергії, виробленої на об’єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії за "зеленим" тарифом, з урахуванням надбавки до "зеленого" тарифу.

Диверсифікуються коефіцієнти "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії, для об'єктів або його черг/пускових комплексів, що будуть введені в експлуатацію в ближчі 4 роки.

Крім того, у 1,8 разів збільшуються існуючі коефіцієнти "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії – вироблену лише мікро–, міні– та малими гідроелектростанціями), для об’єктів або його черг/пускових комплексів, введених в експлуатацію по 31 березня 2013 року включно та з 1 квітня 2013 року по 31 грудня 2014 року.


Читати далі...
12.07.2015 admin

Частка відновлюваних джерел у світовому виробництві електроенергії може зрости з нинішніх 22% до 32% до 2030 року, що дозволить їм обійти вугілля і вийти на перше місце у світовому енергетичному кошику, пише Financial Times з посиланням на прогноз Міжнародного енергетичного агентства (МЕА).

Це стане можливим, якщо світова спільнота виконає свої обіцянки, які складуть основу міжнародної конвенції про зміну клімату (як очікується, вона буде підписана на конференції в Парижі в грудні поточного року).

Як показує статистика, більше половини потужностей з виробництва електроенергії, введених в експлуатацію в минулому році, розраховані на використання поновлюваних енергоресурсів. За даними МЕА, сукупні інвестиції в такі потужності в світі в 2014 році перевищили позначку в $ 270 млрд.

Варто відзначити, що розвиток альтернативної енергетики — це зобов’язання України перед європейським енергетичним співтовариством, які також зазначені в Угоді про асоціацію з ЄС. У 2012 році Радою Міністрів Енергетичного Співтовариства ЄС прийнято Рішення, згідно з яким кожна Сторона за Договором повинна ввести в дію закони, нормативно-правові та адміністративні положення, необхідні для виконання вимог Директиви Європейського Парламенту про заохочення використання енергії, виробленої з відновлювальних джерел.

Директивою встановлюються обов’язкові національні цілі в галузі відновлюваної енергетики в першу чергу для того, щоб надати певні гарантії інвесторам і заохотити до розвитку новітніх технологій та інновацій у цій сфері. Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року досягти рівня 11% енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії.Читати далі...
10.07.2015 admin


На даний час в маленькій Австрії (в вісім разів менша за Україну) на річках працює 40 000 малих ГЕС, разом з іншими відновлювальними джерелами енергії їх частка в генеруючих потужностях країни перевищує 70%. 

В 2015 році в високогір’ї  Альп розпочалося будівництво гідроелектростанції Лінт-Ліммері.

Будівельну техніку для будівництва скеровують використовуючи підвісну канатну дорогу. Машини піднімають на висоту 1055 м.


Читати далі...
29.06.2015 admin

Під час прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії» (№2010-д), депутати зазначили, що вартість будівництва блоку АЕС в рази перевищує вартість «зеленої» енергетики. Тому урядовці наголошують на необхідності розвитку виробництва енергії з альтернативних джерел. 


«На початок 2015 в Україні за рахунок інвесторів було побудовано майже півтора гігавати "зелених" енергетичних потужностей. Ця потужність приблизно рівна потужності одного атомного блоку. Якщо сьогодні ми захочемо з нуля побудувати один атомний блок, нам доведеться витратити приблизно $8 млрд. Тому відновлювальна енергетика – це великий ресурс, який ми повинні вміти використовувати», - зазначив заступник голови Комітету ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський.


Вже зараз фахівці роблять висновок, що наразі не вигідно будувати атомні гіганти. Жодна технологія виробництва електроенергії з поновлюваних джерел не вимагає таких вкладень, як атомна. На будівництво сучасної АЕС за різними оцінками потрібно 21-25 млрд євро. Крім того, необхідно ще й враховувати значні терміни окупності (до 28 років) і експлуатації (40 років) атомної станції.

В Німеччині до 2025 року мають бути закриті всі АЕС. 

Таке майбутнє чекає атомну енергетику  і в Україні 


Читати далі...
26.06.2015 admin

Дві міні ГЕС, що за селом Тур’я-Поляна Перечинського району на Шипоті, відвідали угорські експерив.

Угорці відвідали Закарпаття з метою оцінки  водного господарства, перегляду існуючих загроз та новітніх технологій. Співпраця України та Угорщини на прикордонні охоплює три аспекти:  використання водних ресурсів, охорона якості води, а також узгодження всіх будівельних робіт та протипаводкового захисту.

Закарпатці спільно з угорцями дали високу оцінку роботи спільної автоматизованої системи моніторингу за водними об’єктами, а також планують узгодити будівництво нових об’єктів малої гідроенергетики, проекти на які подала кожна країна.

Угорські експерти особливо відзначили роботу двох міні ГЕС на Шипоті, будівництво яких відповідає самим високим європейським вимогам як у розрізі екологічної безпеки та і в частині дотримання європейських вимог використання водних ресурсів.


Читати далі...
25.06.2015 admin

Іван Маківничук  Голова Верховинської районної ради Івано-Франківської області.

Енергетична криза ще раз довела залежність України від імпортованого газу, ядерного палива, а тепер ще й вугілля, яке доводиться купувати в Росії.
Складна ситуації потребує нових підходів до реформування галузі, пошуку найоптимальніших шляхів забезпечення енергію. Прагнучи до Європи Україна звернула увагу на досвід розвинутих країн, які переорієнтовують свою енергетику на альтернативні джерела  енергії.
Експерти стверджують, що технічно досяжний енергетичний потенціал відновлювальних джерел енергії України сягає 50% від загального споживання.
На разі ж Україна майже не використовує ці можливості. Частка альтернативної енергетики у 2014 р. становила лише 1%. Її основними джерелами є вітрова, сонячна, геотермальна енергія, енергія річок, біомаси. 
Вимоги Євросоюзу чіткі: якщо сьогодні частка відновлюваної енергетики в енергобалансі України становить 6%, з яких 5% - це енергія великих ГЕС, то до 2020 року її слід збільшити до 11% у кінцевому споживанні енергії, в тому числі малої гідроенергетики до 150 МВт (збільшити в два рази).

Якщо держава декларує стратегічний курс на інтеграцію до європейських інституцій, а в кінцевому підсумку - до Євросоюзу, то цю норму необхідно виконати, тобто слід ґрунтовно підійти до розвитку "зеленої" енергетики.

Отже, роботи з виконання зобов'язань перед ЄС багато. Ігнорування реалізації європейських директив може призвести до санкцій з боку Євросоюзу і відсунути європейську перспективу України. Однак найголовнішим повинен стати не зовнішній стимул, а бажання забезпечити енергетичну безпеку країни.


Читати далі...
27.05.2015 admin

Енергетична система України перебуває у важкому становищі і потребує негайної допомоги зі сторони держави.
81% блоків ТЕС перевищили межу фізичної зношеності. Термін проектної експлуатації блоків АЕС складає 70%. Більше 42% ЛЕП експлуатуються більше 40 років, а 64.4 % основного обладнання трансформаторних підстанцій відпрацювали свій технічний ресурс. 
 Ці показники наведені в «ЕнергЕнергетика України: реалії та перспективи.
 Енергетична система України перебуває у важкому становищі і потребує негайної допомоги зі сторони держави.
81% блоків ТЕС перевищили межу фізичної зношеності. Термін проектної експлуатації блоків АЕС складає 70%. Більше 42% ЛЕП експлуатуються більше 40 років, а 64.4 % основного обладнання трансформаторних підстанцій відпрацювали свій технічний ресурс. Ці показники наведені в «Енергетичній стратегії України до 2030 р.», затвердженої Розпорядженням КМ України від24.07.2013 р. № 1071-р.
Очевидно, що в контексті війни на Донбасі (вугільний басейн України) і загального кризового стану ці показники  ще погіршилися. 
Українські перспективи 
Використання відновлювальних джерел енергії  є одним з найбільш важливих напрямків енергетичної політики України, направленої на збереження традиційних паливно-енергетичних ресурсів і покращення стану навколишнього середовища.
Для виконання зобов’язань перед «Енергетичним співтовариством», уряд затвердив «Національний план дій з відновлювальної енергетики на період до 2020 р.» затверджений розпорядженням КМ України  від 01.10.2014 р. № 902-р.


Читати далі...
27.05.2015 admin
Петро Тестов.
Громадський інспектор з охорони довкілля .


З екранів телевізорів, газетних сторінок та Інтернет-видань  лякає людей мало не екологічною катастрофою, монтуючи кадри та спотворюючи факти щодо небезпеки будівництва малих ГЕС.

Викладаючи свої судження, пан Тестов, діє за принципом: я сказав, а ви думайте, що хочете. Жодного факту, жодного вагомого аргументу, наукового обґрунтування.

Належну, а точніше різку негативну оцінку, такій діяльності  пана Тестова дала сільська громада села Ростоки Косівського району  Івано-Франківської області, яка на громадських слуханнях 08.02.2015 р. надала дозвіл на будівництво малої ГЕС на річці Черемош, не сприймаючи миршавих аргументів, щодо небезпеки такого будівництва.

Чого більше у виступах пана Тестова: популізму, провокацій, політики чи можливо своїх бізнес інтересів?

Читати далі...
27.05.2015 admin

Вороги зеленої енергетики
Анатолій ПАВЕЛКО.
Спеціаліст з питань збереження річок і гідроенергетики.
Дунайсько–Карпатська програма 
Всесвітнього фонду природи — WWF. 
м. Відень — м. Львів.

В попередніх публікаціях «Ворог зеленої енергетики Анатолій Павелко частина 1» та   «Ворог зеленої енергетики Анатолій Павелко частина 2» було спростовано міфи №1та №3 пана Павелка  опублікованих 08.11.2014 р. на Інтернет сторінці Галичина.

В даній публікації розглянемо міф №2  «Малі ГЕС виробляють дешеву чисту електроенергію, яка допоможе поліпшити енергозабезпечення віддалених громад».

Так, електроенергія традиційних виробників (атомні, теплові електростанції та великих ГЕС) дешевша за струм, виробленими малими ГЕС,  щонайменше в 2,17 рази, стверджує Павелко.

В цьому твердженні пана Павелка прослідковується  примітизм, однобокість, відсутність  глибинного аналізу ціноутворення.

Автор є прихильником атомної, теплової енергетики та гідроенергетики великих ГЕС. Що ж, можливо , пан Павелко забув про Чорнобильську трагедію , але свіжа в пам’яті катастрофа на японській  атомній станції Фукусіма-1. Йому невідомо, що в Німеччині до 2025 р. будуть закриті всі АЕС.


Читати далі...
07.05.2015 admin
Вітрогенератори використовуються в різних країнах  для отримання енергії з відновлювального джерела – вітру. Інвестори бачать в цьому можливості отримання додаткового доходу, а місцевості, де встановлюються вітропарки, стають на стабільний шлях розвитку.

До технологій використання вітру для виробництва електроенергії ставлять питання, які турбують багатьох мешканців сусідів вітрогенераторів – одне з них про великий шум поблизу вітропарків. 

Представники виробників турбін надають дані про реальний стан с потужністю шумів від роботи таких агрегатів. 

Зокрема, вітрові турбіни переважно встановлюють не ближче  300 м. до найближчої забудови. З такої відстані передавання шуму до мешканців буде на рівні 43 децибел. Для порівняння – більшість холодильників створюють шум на рівні 40 децибел. 

Читати далі...
29.04.2015 admin

Альтернативна енергетика Німеччини - найбільший післявоєнний  інфраструктурний проект країни


Німеччина, яка є успішною індустріальною країною, налаштована перейти від ядерної та викопної енергії до відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) та енергоефективності. Такий впевнений та енергійний настрій базується на досвіді двох останніх десятиліть, протягом яких відновлювальна енергетика дуже швидко розвивалась, стала надійнішою і набагато дешевшою, ніж очікувалось. Доля відновлювальної електроенергії в Німеччині зросла з 6 до 25% всього за 10 років. 


Енергетичний поворот – це найбільший повоєнний інфраструктурний проект в Німеччині, який зміцнює економіку і створює робочі місця. Економічні переваги повороту вже сьогодні перевищують пов’язані з ним додаткові, по відношенню до «звичайного сценарію», затрати. Перехід до високоефективної відновлювальної енергетики вимагає великомасштабних інвестицій в розмірі до 200 мільярдів євро. Відновлювальна енергія тільки здається більш дорогою, ніж традиційна, але стає постійно дешевшою, в той час, коли традиційна енергія дорожчає. Викопна енергія отримує субсидії і не враховує вартості впливу на довкілля. 

В Німецькому секторі відновлювальної енергетики працевлаштовано 380 тисяч осіб – більше ніж у секторі традиційної енергетики. На ці місцеві робочі місця – на виробництвах, в монтажі, обслуговуванні, проектуванні – не можуть залучатися зовнішні ресурси. Все це допомогло Німеччині справитися з економічною і фінансовою кризою краще за інші країни.


Читати далі...
27.04.2015 admin

Енергетична система України перебуває у важкому становищі і потребує негайної допомоги зі сторони держави.

81% блоків ТЕС перевищили межу фізичної зношеності. Термін проектної експлуатації блоків АЕС складає 70%. Більше 42% ЛЕП експлуатуються більше 40 років, а 64.4 % основного обладнання трансформаторних підстанцій відпрацювали свій технічний ресурс. 

 Ці показники наведені в «Енергетичній стратегії України до 2030 р.», затвердженої Розпорядженням КМ України від24.07.2013 р. № 1071-р.

Очевидно, що в контексті війни на Донбасі (вугільний басейн України) і загального кризового стану ці показники  ще погіршилися. 

Українські перспективи 

Використання відновлювальних джерел енергії  є одним з найбільш важливих напрямків енергетичної політики України, направленої на збереження традиційних паливно-енергетичних ресурсів і покращення стану навколишнього середовища.

Для виконання зобов’язань перед «Енергетичним співтовариством», уряд затвердив «Національний план дій з відновлювальної енергетики на період до 2020 р.» затверджений розпорядженням КМ України  від 01.10.2014 р. № 902-р.

Метою цього документу є досягнення в 2020 р. рівня 11% енергії, виробленої з відновлювальних джерел в загальній структурі енергоспоживання країни. Виконання такого амбітного завдання дозволить до 2020 р. скоротити використання традиційних паливно-енергетичних ресурсів в об’ємі 8,6 млн. тон нафтового еквіваленту в рік (10,1 млрд. газу). В жовтні 2014 р. прем’єр міністр України А. Яценюк відзначив результати роботи по реалізації даного проекту.

Так, на 01.01.2015 р. в Україні потужність об’єктів відновлювальної енергетики складає 1462,2 МВт, з яких 280,6 МВт (19% потужності) було введено в 2014 р. 


Читати далі...
25.03.2015 admin

08.02.2015 р. відбулися збори села Ростоки Косівського району Іфано-Франківської області основним питанням яких було  надання дозволу  для будівництва малої ГЕС на річці Черемош.

Переважна більшість  жителів села  підтримали ідею будівництва малої ГЕС, мотивуючи свою позицію тим, що будівництво буде слугувати інтересам сільської громади, а саме будуть створені нові робочі місця, надходження  до бюджету збільшиться на півтора мільйони гривень, будуть скеровані додаткові кошти на розвиток інфраструктури села (дороги, укріплення берегів, дамби та інше).

Недолугою виявилася спроба ворога зеленої енергетика  Петра Тестова  переконати селян у відмові надати дозвіл для будівництва малої ГЕС. Вислухавши нісенітницю про зелений тариф, громадського інспектора  з охорони довкілля, так презентував себе пан Тестов, учасники зборів зупинили його виступ не бажаючи вислуховувати пустопорожню балаканину.  Як зауважив  один  з учасників зборів «тарифами будуть займатися в Києві, а ми хочемо облаштувати  гідне життя в своєму селі». 


Читати далі...
18.03.2015 admin

Анатолій ПАВЕЛКО.
Спеціаліст з питань
збереження річок і гідроенергетики.
Дунайсько–Карпатська програма
Всесвітнього фонду природи — WWF.
м. Відень — м. Львів.

В попередній публікації Ворог зеленій енергетиці Анатолій Павелко частина 1 нами було спростовано  Міф №1 пана Павелка  «Малі ГЕС слугуватимуть джерелом підвищення енергетичної безпеки країни» опублікований 08.11.2014р. на Інтернет сторінці Галичина.


В даній публікації розглянемо Міф №3 «Малі ГЕС – це екологічна чиста  електроенергія, яку виробляють без шкоди для довкілля». 


Ознайомившись з публікацією Анатолія Павелка, яка аргументовано  повинна була б спростувати  екологічну привабливість малої гідроенергетики, не можливо знайти авторитетної думки, вагомого аргументу, факту. 


Так, Павелко діє за принципом: я сказав, а ви думайте, що хочете.  Нічого, окрім інфантильних не аргументованих суджень, на зразок:
-    екологічна шкода від будівництва та роботи малих ГЕС буде значною і не сприйнятою з економічної та екологічної точок зору;
-    відбуватиметься руйнування річкових екосистем;
-    будівництво малих ГЕС супроводжується грубими порушеннями екологічного законодавства.


Читати далі...
17.03.2015 admin

Анатолій ПАВЕЛКО.
Спеціаліст з питань
збереження річок і гідроенергетики.
Дунайсько–Карпатська програма
Всесвітнього фонду природи — WWF.
м. Відень — м. Львів.

08.11.2014р. на Інтернет сторінці Галичина  розміщена стаття  Анатолія Павелка «Міфи «зеленого тарифу», або Як ділки від гідроенергетики намагаються скористатися проблемами держави для просування свого бізнесу».
Матеріали які викладені вищезазначеній публікації викликали не стільки здивування а обурення  інфантильністю  думок та аргументів автора. Зокрема міф №1 «Малі ГЕС слугуватимуть джерелом підвищення енергетичної безпеки країни». Посилання на те, що нині 70 малих ГЕС  по всій країні виробляють 0,16 % електроенергії від її загального балансу, а це абсолютно не значний показник. Пан Павелко  робить висновок, що малі ГЕС не можуть  слугувати  підвищення енергобезпеки України, а отже, перспектив розвитку малої гідроенергетики не існує . Таке судження є примітивним, бо думаючи так, можна заперечувати:
1. розвиток систем охорони здоров’я – бо в Україні середня тривалість життя на 15 років менша ніж в країнах європейського союзу.
2. розвитку систем освіти – тому що жодний вищий навчальний заклад України не входить  в число п’ятисот кращих в світі.


Читати далі...
26.02.2015 admin

   Василюк Олексій.

  Заступник Голови Громадської організації

  «Національний  екологічний   центр України».


  Активно виступає проти будівництва малих ГЕС  на всіх річках, особливо в карпатському регіоні. Є ініціатором,  так званих протестних акцій, здебільше замовних, направлених проти розвитку  альтернативної, відновлювальної енергетики.


В його публічних виступах та матеріалах публікацій в засобах масової інформації немає аналітичних матеріалів щодо енергетичної безпеки України, досвіду розвитку  відновлювальної та альтернативної енергетики в Європейському Союзі. 


Читати далі...
09.02.2015 admin


    Руслан Коцаба
    журналіст, керівник Івано-Франківської ГП «Пора».


На протязі останніх років проводив необґрунтоване поливання брудом, переплетене гучними пустопорожніми заявами – обвинуваченнями, щодо будівництва та експлуатації малих ГЕС. За його безпосередньої участі організовано ряд сюжетів в засобах масової інформації - 1+1, ZIK, IСTV, Новий канал, в різних друкованих засобах та на Інтернет сторінках.  І все це без жодного факту, жодного вагомого аргументу, жодної авторитетної думки та наукового обґрунтування.


Читати далі...
20.01.2015 admin

Тут Ви можете побачити роботу рибоходів на Пробійнівській МГЕС №2, яка розташована на річні Пробійнівка притоці річки Білий Черемош (с. Пробійнівка, Верховинський район, Івано-Франківська область).

Читати далі...
15.01.2015 admin

В недалекому минулому  Голова ДАТ «Укргідроенерго», Герой України, професор, заслужений енергетик України Семен Ізраїлевич Поташник стверджував, що незалежність держави  не може  реалізовуватися  в умовах  її повної енергетичної залежності від інших країн. Обсяг власного  видобутку нафти забезпечують потреби нашої країни всього на 10-12%, газу – на 18-20%. Це свідчить  про те, що українські теплові електростанції, працюючи на газі й мазуті, практично повністю залежні від імпортного постачання. Попри наявність покладів уранових руд, у країні немає замкненого циклу виробництва ядерного палива. Отже, понад 70% енергоносіїв належать до критичного імпорту, що не припустимо ні в політичному, ні в економічному планах.

У вересні 2010 р.  підписаний протокол про приєднання України до Договору про  заснування Енергетичного Співтовариства, який у подальшому  ратифікований Законом України  від 15 грудня 2010 р. «Про ратифікацію Протоколу про приєднання України до Договору  про заснування Енергетичного Співтовариства». Згідно із зазначеним законом з 1 лютого 2011 року  Україна стала  повноправним членом Енергетичного Співтовариства.

Читати далі...
18.11.2014

Дана сторінка має на меті всіляко пропагувати будівництво малих гідроелектростанцій (ГЕС) як об’єктів зеленої енергетики, що суттєво впливають на енергонезалежність нашої держави.

Запрошуємо всіх небайдужих людей, громадські організації, підприємців та підприємства виступити одним фронтом по Російських агентах, що прикриваючись доведеними до абсурду екологічними проблемами , які ніби створюють ГЕС, за грандові гроші, виконують чорну роботу по дискредитації малих ГЕС, так як вони є найбільш реальними та економічно вигідними та такими, що можуть найшвидше забезпечити великі обєми енергії в відносно короткі терміни. Незалежність держави не може реалізовуватися в умовах її повної енергетичної залежності від інших країн, зокрема Російської Федерації. Так, обсяги власного видобутку нафти забезпечують потреби нашої країни всього на 10-12 %, газу - на 18%.

Читати далі...
11.11.2014

В Україні широкого поширення набуло будівництво сонячних станцій після прийняття закону, щодо встановлення «зеленого» тарифу. Ведено в експлуатацію багато сонячних станцій в різних регіонах України від півдня до Закарпаття. Найбільші потужності були введені в експлуатацію в анексованому Криму, з огляду на найбільшу в Україні кількість сонячних днів.

Однак розвиток сонячної енергетики як виду зеленої енергетики, так як і малих ГЕС на даний момент гостро критикується проплаченими Росією лобістами. Найбільші претензії до формування ціни, вона висока у всьому світі та фінансується за рахунок зелених тарифів, та за те , що сонячні станції потребують багато землі. Чомусь «проплачені борці за екологію» не пишуть про мільйони гектар землі згублені смітниками, відходами, тут проблеми нема , бо Росії це не цікаво. Але агресивна поведінка нашого «старшого брата», яким вони її вважають, проплачених лобістів «виведе на чисту воду».

Технологію сонячного обігріву використовували люди завжди в своєму побуті, для сушки та навіть випікання цегли. Сучасна сонячна станція це отримання електроенергії за допомогою фотоелементів. Для цієї мети застосовують кремнієві сонячні батареї, ККД яких доходить до 20%. З піску видобувають кремній, що і є основним елементом в складі сонячних панелей. Термін їх служби становить до 30 років.


Читати далі...
11.11.2014

Одним з перспективних напрямків зеленої енергетики є вітрові електростанції. Цей сегмент відновлювальних джерел потужно розвивається в цивілізованих країнах. В деяких з них вже на даний час він складає суттєву кількісну складову. Потужно дана галузь розвивається в таких країнах як Англія, США, Австралія, Нова Зеландія, Франція, Німеччина, Данія та інші. Так, в Німеччині 13 000 вітряків дають тамтешній економіці 3,5% загального обсягу електроенергії.

В Україні до прийняття закону, що до зеленого тарифу, мали місце тільки кілька проектів вітростанцій, після прийняття - намітилась тенденція до розвитку цієї галузі.

Однак проекти з вітрової енергетики , як і всі проекти зеленої енергетики наштовхуються на спротив проплачених Росією лобістів, що в будь який спосіб хочуть зупинити шлях України до енергонезалежності.

Все нове це добре забуте старе. Так і тут - принцип дії вітряних млинів осучаснили та використали як і наші пращури , з користю. Вітрові лопатки тепер крутять не механізми млина , а генератор, що виробляє струм.

Читати далі...
24.06.2014

Розвиток сучасних технологій не можна уявити без розвитку енергетики. Кожна країна формує, планує та розвиває енергетичну галузь. Міняються підходи з огляду таких техногенних катастроф як Чорнобиль та Фокусима. Цивілізований світ робить ставку на якнайшвидше впровадження зеленої енергії, яку можна видобувати при найменших загрозах природі, та запобігши техногенним катастрофам. Приймаються в різних країнах закони, нормативні акти для стимулювання будівництва об'єктів зеленої енергетики. В Україні, профінансована Росією група людей, що має вплив на екологічні організації, створюють ілюзію величезної шкоди малих ГЕС та під всілякими приводами гальмують розвиток малої гідроенергетики. Та маємо надію, що агресивна поведінка Росії відкриє очі нашим чиновникам на нашу енергонезалежність.

В Україні одними з найбільш перспективних зелених проектів є малі гідроелектростанції (малі ГЕС). Рельєф Карпат найбільш підходить для будівництва дериваційних та пригребневих малих ГЕС . Значна територія і на рівнинний Україні дозволяє споруджувати малі ГЕС без значного підтопленні місцевості.

Можна сказати, що ідея не нова а модернізована з водяних млинів. Принцип той же, вода при відповідному напорі заставляє обертати вже не колесо млина, а лопатки турбіни.

Читати далі...
КОНТАКТИ
Для того щоб вижити, багато компаній в області енергетики винаходять нові способи добування енергії з поновлюваних джерел, до яких належать енергія сонячна, вітрова, геотермальна, гідроенергія тощо.