24.11.2015 admin

На сьогоднішній день однією з невідкладних цілей, що стоїть перед державою, є суттєве збільшення частки альтернативних та відновлюваних джерел отримання електричної енергії з метою збільшення енергетичної незалежності та збереження навколишнього природного середовища. Крім того, згідно Національного плану дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року, розробленого з врахуванням Директиви №2009/28/ЄС та Рішення Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства И/2012/04/МС-ЕпС від 18.10.2012 року, Україна, з метою прискорення євроінтеграційних процесів, взяла на себе зобов’язання до 2020 року довести до рівня не меншого 11% у структурі загального кінцевого енергоспоживання частку енергоносіїв, вироблених з відновлюваних джерел енергії .

Читати далі...
08.10.2015 admin

Використання пелет в енергетичному секторі України допоможе підвищити рівень енергонезалежності країни.

Як подолати енергетичну кризу в Україні? На це питання сьогодні шукають відповідь все - уряд країни, профільні міністерства, представники енергоринку. Відповідь на це питання хочуть почути і прості українські громадяни, особливо враховуючи, що все частіше з'являються в ЗМІ повідомлення про можливий енергетичний колапс вже цієї зими. На даний момент через брак коштів на купівлю природного газу та постачання вугілля із зони бойових дій на сході країни вже зупинено кілька ТЕЦ. Насправді вихід зі сформованої ситуації давно існує. Ось тільки не всі хочуть рухатися в правильному, енергонезалежному напрямку, розвиваючи теплову генерацію за рахунок місцевих, більш доступних і дешевих поновлюваних енергоресурсів.

Володіючи величезним потенціалом біомаси, Україна сьогодні на свої енергетичні потреби використовує, в кращому випадку, всього лише його десяту частину. Це переважно деревна біомаса у вигляді дров, тріски, пелет або брикетів. 

Світовий ринок деревних пелет.

Перш ніж аналізувати український пелетний ринок, розглянемо, як розвивається цей сектор відновлюваної енергетики в світі. Однією з провідних технологій сучасного біоенергетичного сектора світової економіки є використання деревних пелет (або паливних гранул). 

Деревні пелети являють собою циліндричні гранули стандартного розміру: 1-3 см завдовжки і діаметром 6 (побутова) і 8 мм (промислова). Звідси і подвійну назву одержуваного продукту - пелети, або паливні гранули. Пелети відрізняються від звичайної деревини низькою вологістю (8 - 12%, в той час як природна вологість сирих дров - 50-60%) і більшою у порівнянні з дровами щільністю (більш ніж у півтора рази). Ці якості забезпечують високу теплотворну здатність деревних пелет в порівнянні з тією ж тріскою або дровами.

У міру розвитку світової економіки зростає світове енергоспоживання. Досить високий на міжнародному рівні і попит на деревні гранули в якості нового енергетичної сировини. У 2013-му численні компанії інвестували значні кошти  у створення заводів з виробництва деревних пелет, завдяки чому в цьому ж році світове виробництво пелет досягло 23,6 млн. т. У 2014 р. зростання глобальних обсягів виробництва деревних пелет тривав і досяг приблизно 25.5 млн. т.

Оцінки світового споживання деревних пелет варіюються, але в нинішньому році, на думку західних експертів, світовий ринок пелет складе 22-25 млн. т. на рік. Згідно з прогнозами, цей показник до 2020 р. зросте до 50 - 80 млн. т.

Постійно зростає і обсяг світової торгівлі пелетами,  який, наприклад, в 2013 р. . близько 50% від загального виробництва - 12,0 млн. т. на суму $ 2,4 млрд. Цей фактор пояснюється нестачею власних ресурсів деревини для задоволення зростаючого попиту в багатьох країнах-споживачах. Протягом першої половини 2014 вартість і обсяг світової торгівлі деревних гранул зросли на 18 і 12% відповідно в порівнянні з тим же періодом 2013 р. Близько половини світової торгівлі деревними пелетами в даний час припадає на внутрішній ринок Європейського Союзу, на якому в якості постачальників лідирують Німеччина, Австрія та Латвія. Найбільшими імпортерами деревних пелет є Великобританія, Бельгія, Нідерланди і Данія


Читати далі...
23.09.2015 admin

Постановка проблеми. Активне впровадження альтернативних та відновлювальних джерел енергії і відповідне збільшення їх частки в загальному енергетичному балансі є важливим фактором підвищення рівня енергетичної безпеки держави. Одним з найбільш перспективних напрямків розвитку таких джерел є мала гідроенергетика. Кількість функціонуючих малих гідроелектростанцій за останні 25 років збільшилась з 49 до 98 об’єктів [1, с. 4; 4, с. 14], і, враховуючи значну потребу в збільшенні виробництва електроенергії, а також інвестиційну привабливість даної галузі, кількість діючих об’єктів малої гідроенергетики в перспективі зростатиме. Беручи до уваги подібні прогнози, необхідно якомога повно враховувати всі фактори та наслідки процесів будівництва, відновлення та функціонування таких об’єктів.

Аналіз останніх досліджень і публікацій. Проблеми екологічної безпеки, в тому числі на об’єктах малої гідроенергетики, досліджувались в працях багатьох вітчизняних та закордонних науковців: Т. Басюк, Л. Бенеджама, П. Васька, Ю. Ландау, Л. Михайлова, О. Нікіторовича, Є. Обухова, С. Погосяна, М. Сиротюк, Т. Стичаковської, М. Чорного, А. Чупіса, Л. Ельпінера, А. Яцика, та ін. В той же час необхідність розробки та впровадження програмного підходу до забезпечення екологічної безпеки функціонування малих гідроелектростанцій зумовлює потребу більш детального дослідження даної проблеми.

Постановка завдання. Метою даної статті є проведення аналізу та дослідження проблем забезпечення екологічної безпеки при будівництві та функціонуванні об’єктів малої гідроенергетики на регіональному рівні.

Виклад основного матеріалу дослідження. Діяльність малих гідроелектростанцій напряму пов’язана з безпосереднім використанням енергетичного потенціалу малих річок та впливом на стан навколишнього природного середовища, процес функціонування об’єктів малої гідроенергетики і розширення їх регіональних мереж повинен максимально враховувати необхідність повного забезпечення вимог екологічної безпеки та є одним з найважливіших умов розвитку даної галузі та регіонального розвитку в цілому. 

Читати далі...
22.09.2015 admin


25 серпня набули чинності фіксовані мінімальні розміри "зелених" тарифів на електроенергію для приватних домогосподарств. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

Відповідно до вимог статті 171 Закону України "Про електроенергетику" визначено новий механізм формування і розрахунку "зелених" тарифів на електричну енергію для приватних домогосподарств.

"Постанова встановлює фіксовані мінімальні розміри" зелених "тарифів на електричну енергію, вироблену з енергії вітру об'єктами електроенергетики приватних домогосподарств, і енергії сонячного випромінювання, вироблену об'єктами електроенергетики, які вмонтовані на дахах і фасадах приватних домогосподарств (будинків, будівель і споруд), встановлена потужність яких не перевищує 30 кВт ", - йдеться в повідомленні.
Читати далі...
22.09.2015 admin

Одними з найбільших боржників перед бюджетом України є держпідприємства НАЕК “Енергоатом” та ПАТ “Укргазвидобування”. Про це повідомили в Міністерстві фінансів України, пише РБК-Україна. Поточний борг даних держкомпаній, як уточнили в Державній фіскальної службі, становить 4,3 млрд грн зі сплати частини чистого прибутку і 3,8 млрд грн ренти відповідно. 

Крім того, згідно фінзвіту “Енергоатому”, на 30 червня обсяг відстрочених податкових зобов’язань становить 24,7 млрд грн. 

Що стосується неплатежів в “Укргазвидобуванню”, то в цій ситуації, як вважають у ДФС, є об’єктивні причини. “Компанія видобула газ, передала його НАК” Нафтогаз України “, ті його ще не реалізували, а заплатити” Укргазвидобуванню “необхідно ренту вже по факту видобутку”, – пояснило джерело видання в центральному апараті ДФС. 

Нагадаємо, раніше в серпні прем’єр-міністр Арсеній Яценюк доручив провести перевірку найбільших держкомпаній на відмивання коштів.


Читати далі...
10.09.2015 admin

Читачі та дописувачі нашої Інтернет сторінки «Зелене світло – зеленій енергетиці» неодноразово зверталися за роз’ясненнями нашої постійної рубрики «Вороги зеленої енергетики».

Для читачів хочу повідомити , що вищезазначені публікації ставлять за мету  довести широкому загалу користувачів нашої Інтернет сторінки , з однієї сторони – стан та перспективи розвитку зеленої енергетики в Україні, досвід та досягнення її в країнах Європейського Союзу та показати нікчемність суджень опонентів зеленої енергетики таких як Василюк Олексій, Коцаба Руслан, Павелко Анатолій, Іван Маківничук, Тестов Павло. Всі вони стали героями   рубрики «Вороги зеленої енергетики».

На протязі останніх років вони проводять необґрунтоване поливання брудом переплетене гучними пустопорожніми заявами-обвинуваченнями, щодо будівництва та експлуатації малих ГЕС. В їх судженнях відсутні аналітичні матеріали щодо енергетичної безпеки України, європейські досвід та досягнення відновлювальної енергетики.

Розвиток альтернативної енергетики — це зобов’язання України перед європейським енергетичним співтовариством, які також зазначені в Угоді про асоціацію з ЄС. 

Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року досягти рівня 11% енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії.

Гіркі реалії сьогодення  свідчать, що боротьба України за енергетичну свободу проти Россійської Федерації поглибила залежність України від північного сусіда. Зокрема, це призвело до того, що Київ купує в РФ не лише газ, а й вугілля та електроенергію.Читати далі...
20.08.2015 admin


Усі дії українського уряду, які були спрямовані на подолання енергозалежності від Росії, не дали своїх результатів. Замість свободи в енергетичному плані, Київ тепер купує у РФ, окрім природного газу, вугілля та електроенергію.

Боротьба України за енергетичну свободу проти Російської Федерації лише поглибила залежність країни від північного сусіда. Зокрема, це призвело до того, що Київ купує в РФ не лише газ, а й вугілля та електроенергію. Таку думку висловив експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук, передає «Аналітична служба новин».

 У минулому році нам просто пощастило з опалювальним сезоном. Була тепла зима, були запаси вугілля попередніх років. Крім того, МВФ виділив нам грошей, з яких ми виплатили борг «Газпрому» в розмірі 3 млрд. 200 млн., а також 1 млрд. 700 млн. дол. за облігаціями. Зараз же у нас грошей немає, а запаси майже в два рази менше. Нам потрібно закуповувати і газ, і вугілля, і оплачувати електроенергію», — сказав він.

У 2014 році ми закачали практично 17,5 млрд куб. м газу. Зараз якщо нам вдасться закачати 15-16 млрд куб. м, але буде холодна зима і пікове споживання, то у нас будуть проблеми з тиском. А не у всіх в приватному секторі є котли, які можуть працювати при мінімальному тиску газу», — зазначив пан Корольчук.


Читати далі...
16.07.2015 admin

Розвиток альтернативної енергетики — це зобов’язання України перед європейським енергетичним співтовариством, які також зазначені в Угоді про асоціацію з ЄС. 

Директивою встановлюються обов’язкові національні цілі в галузі відновлюваної енергетики в першу чергу для того, щоб надати певні гарантії інвесторам і заохотити до розвитку новітніх технологій та інновацій у цій сфері. Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року досягти рівня 11% енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії.

Для виконання взятих зобов’язань перед Європейський Союзом Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел», які підписав Президент Петро Порошенко 14.07.2015 р.

Законом запроваджуються механізми стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії.

Зокрема, уточнюється обов’язок оптового ринку електричної енергії України щодо купівлі у суб’єктів господарювання, яким встановлено "зелений" тариф, та здійснення повної оплати вартості електричної енергії, виробленої на об’єктах електроенергетики з альтернативних джерел енергії за "зеленим" тарифом, з урахуванням надбавки до "зеленого" тарифу.

Диверсифікуються коефіцієнти "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії, для об'єктів або його черг/пускових комплексів, що будуть введені в експлуатацію в ближчі 4 роки.

Крім того, у 1,8 разів збільшуються існуючі коефіцієнти "зеленого" тарифу для електроенергії, виробленої з використанням альтернативних джерел енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії – вироблену лише мікро–, міні– та малими гідроелектростанціями), для об’єктів або його черг/пускових комплексів, введених в експлуатацію по 31 березня 2013 року включно та з 1 квітня 2013 року по 31 грудня 2014 року.


Читати далі...
12.07.2015 admin

Частка відновлюваних джерел у світовому виробництві електроенергії може зрости з нинішніх 22% до 32% до 2030 року, що дозволить їм обійти вугілля і вийти на перше місце у світовому енергетичному кошику, пише Financial Times з посиланням на прогноз Міжнародного енергетичного агентства (МЕА).

Це стане можливим, якщо світова спільнота виконає свої обіцянки, які складуть основу міжнародної конвенції про зміну клімату (як очікується, вона буде підписана на конференції в Парижі в грудні поточного року).

Як показує статистика, більше половини потужностей з виробництва електроенергії, введених в експлуатацію в минулому році, розраховані на використання поновлюваних енергоресурсів. За даними МЕА, сукупні інвестиції в такі потужності в світі в 2014 році перевищили позначку в $ 270 млрд.

Варто відзначити, що розвиток альтернативної енергетики — це зобов’язання України перед європейським енергетичним співтовариством, які також зазначені в Угоді про асоціацію з ЄС. У 2012 році Радою Міністрів Енергетичного Співтовариства ЄС прийнято Рішення, згідно з яким кожна Сторона за Договором повинна ввести в дію закони, нормативно-правові та адміністративні положення, необхідні для виконання вимог Директиви Європейського Парламенту про заохочення використання енергії, виробленої з відновлювальних джерел.

Директивою встановлюються обов’язкові національні цілі в галузі відновлюваної енергетики в першу чергу для того, щоб надати певні гарантії інвесторам і заохотити до розвитку новітніх технологій та інновацій у цій сфері. Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року досягти рівня 11% енергії, виробленої з відновлювальних джерел енергії.Читати далі...
КОНТАКТИ
Для того щоб вижити, багато компаній в області енергетики винаходять нові способи добування енергії з поновлюваних джерел, до яких належать енергія сонячна, вітрова, геотермальна, гідроенергія тощо.